Droga do Prezydencji
Psychiatria Dzieci i Młodzieży
Kryzys w psychiatrii dzieci i młodzieży to jeden z najpoważniejszych problemów polskiego systemu ochrony zdrowia. Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, w 2020 roku z powodu zaburzeń psychicznych hospitalizowano ponad 8 tysięcy dzieci i młodzieży. To o 30% więcej niż w 2019 roku. Pandemia COVID-19 tylko pogłębiła ten problem. Czy Polska jest gotowa, by podczas swojej prezydencji w Radzie UE zaproponować europejskie rozwiązania w tym obszarze?
„Psychiatria dzieci i młodzieży to jeden z priorytetów polskiej prezydencji w Radzie UE w obszarze zdrowia. Chcemy podzielić się naszymi doświadczeniami w reformowaniu systemu opieki psychiatrycznej i zaproponować rozwiązania, które mogłyby być implementowane w innych krajach członkowskich” – powiedziała podczas konferencji dr n. med. Aleksandra Lewandowska z Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
Podczas konferencji „Droga do Prezydencji: Psychiatria dzieci i młodzieży” zorganizowanej przez Instytut Rozwoju Spraw Społecznych (IRSS) eksperci dyskutowali o wyzwaniach stojących przed systemem opieki psychiatrycznej oraz możliwych rozwiązaniach, które Polska mogłaby zaproponować podczas swojej prezydencji w Radzie UE.
„Reform systemu opieki psychiatrycznej nie da się przeprowadzić bez odpowiedniego finansowania. Potrzebujemy większych nakładów na psychiatrię dzieci i młodzieży, ale też lepszej organizacji systemu i współpracy między różnymi podmiotami” – podkreślił prof. dr hab. n. med. Tomasz Wolańczyk.
Eksperci zwrócili uwagę na konieczność rozwoju środowiskowych form wsparcia oraz profilaktyki zaburzeń psychicznych. Podkreślono również rolę szkół i nauczycieli w identyfikacji pierwszych symptomów problemów psychicznych u dzieci i młodzieży.
„Musimy zmienić podejście do zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Potrzebujemy kompleksowego systemu, który będzie obejmował nie tylko leczenie, ale przede wszystkim profilaktykę i wczesną interwencję” – zaznaczyła dr hab. n. med. Agnieszka Słopień.
Podczas konferencji przedstawiono również dobre praktyki z innych krajów europejskich, które mogłyby być implementowane w Polsce. Szczególną uwagę zwrócono na rozwiązania z krajów skandynawskich, gdzie system opieki psychiatrycznej jest bardziej zintegrowany i lepiej finansowany.
„W Szwecji czy Danii system opieki psychiatrycznej jest bardziej dostępny i lepiej zorganizowany. Możemy się od nich wiele nauczyć, ale musimy też pamiętać o specyfice naszego kraju i dostosować rozwiązania do naszych potrzeb” – powiedział dr n. med. Piotr Gałecki.
Konferencja zakończyła się wypracowaniem rekomendacji, które zostaną przedstawione podczas polskiej prezydencji w Radzie UE. Wśród nich znalazły się postulaty dotyczące zwiększenia nakładów na psychiatrię dzieci i młodzieży, rozwoju środowiskowych form wsparcia oraz lepszej koordynacji działań różnych podmiotów zaangażowanych w opiekę psychiatryczną.
„Mamy nadzieję, że podczas polskiej prezydencji uda nam się zwrócić uwagę całej Europy na problem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. To wyzwanie, z którym mierzą się wszystkie kraje członkowskie i tylko wspólne działania mogą przynieść realne zmiany” – podsumowała dr Lewandowska.